Kirja: Pienet suuret suomalaiset (Markus Similä)

Kirja on loppuunmyyty.

Pienet suuret suomalaiset Markus Similä

Suomalaisten merkkihenkilöiden kiehtovia lapsuustarinoita
Markus Similän kiehtova, runsaasti kuvitettu kirja kertoo, millaisista taimista suuria suomalaisia on kasvanut.
Suomen marsalkka Mannerheim on monissa äänestyksissä valittu kaikkien aikojen suurimmaksi suomalaiseksi. Lapsena tuo villi vipeltäjä oli kuitenkin äidilleen varsinainen murheenkryyni. Huimapää sai kurittomuutensa takia potkut niin alakoulusta kuin kadettikoulustakin; nousu kansakunnan johtajaksi alkoi vasta varttuneemmalla iällä.
Jean Sibelius puolestaan ei ollut lapsena erityisen kiinnostunut musiikista: teatteri viehätti enemmän. Musiikin ihmelapsi pikku Janne ei siis Mozartin tapaan ollut, vaan säveltaide vei hänet mukanaan vasta myöhemmin.
Kirja kertoo lisäksi muun muassa Urho Kekkosen ja Tauno Palon lapsuustarinat. Ne osoittavat, miten vaatimattomista lähtökohdista merkkimieheksi voi kohota. Mukana ovat myös mm. Minna Canth, Eino Leino, Juhani Aho.

 

Kirjan tiedot

Ilmestymisaika: 10/2009
Sivumäärä: n. 200 s
Kirjastoluokka: 99.13

Muuta: Kansi Päivi Veijalainen

Kirjan laji

Lisää elämänkertoja ja muistelmia

Eero Heinäluoma Heikki Saari

Voimakastahtoisen miehen tie Suomen poliittisen kentän pelinrakentajaksi

Iiro Viinanen - HenkilökuvaRisto Uimonen

Värikäs kappale Suomen poliittista lähihistoriaa

Armi AavikkoPetri Tuunainen

Kertomus siitä, kuinka vuoden 1977 raikkaasta teinimissistä kehittyi upea nainen ja monipuolinen estraditaiteilija. Se on samalla hätkähdyttävä tarina tavallisen perhetytön astumisesta julkisuuden armottomiin parrasvaloihin.

Reino SavukoskiSari Passaro

Kirja kertoo aivan erityislaatuisen ihmisen tarinan. Miehen, joka pyyteettömästi on yli 30 vuoden ajan tehnyt karua työtä auttaakseen kadonneiden ihmisten läheisiä.

Kuolema kolkuttaaVille Kaarnakari

Einar Schadewitz (1917-1981) oli suomalainen sotilas ja Mannerheim-ristin ritari 110. Hän taisteli talvisodassa Jääkäripataljoona 3:n riveissä ja nousi kuuluisuuteen Summan taistelussa.Ville Kaarnakari kertoo sotasankarin huikean tarinan muun muassa Schadewitzin perikunnalta saadun aineiston perusteella.