Kaksi kirjaa tulvillaan lumoa ja nostalgiaa!
Alppipolku on L. M. Montgomeryn oma kertomus matkastaan maailmankuuluksi kirjailijaksi ensimmäisen kerran suomeksi. Se kuvaa Montgomeryn lapsuutta ja orpoutta sekä varhain virinnyttä tietoisuutta kirjallisista lahjoista.
Ensimmäisen Anna-kirjan ilmestymisen 100-vuotismuistoksi Minerva julkaisi vuonna 2008 L. M. Montgomeryn elämää ja sankarittaria kuvaavan teoksen Anna ja muut ystävämme. Nyt se ilmestyy kirjoittajansa Sisko Ylimartimon päivittämänä versiona ja esittelee Annan ja Emilian ohella myös Montgomeryn vähemmän tunnettuja tyttöhahmoja – Marigoldin, Saran, Patin ja Janen – joista kertovia kirjoja Ylimartimo on myös suomentanut.
Ilmestymisaika: | 9/2017, viikolla 35 |
Sivumäärä: | 336 s. |
Koko: | 160 x 220 mm |
Sidosasu: | Sidottu |
Kirjastoluokka: | 99.1 |
ISBN: | 9789523125223 |
Sähkökirjan ISBN (epub): | 9789523125513 |
Muuta: Alppipolun suomennos: Saana Rusi, Kansi Taittopalvelu Yliveto Oy
Louis van Gaal otti 2014 vastaan haastavan tehtävän Manchester Unitedin managerina. Millainen mies on tämä jalkapallovisionääri?
Mies miettii oman elämänsä kääntöpaalulla suhdetta ikään, elämään, haikeaan ja väistämättä häipyvään nuoruuteen.
3.7.2021 tulee kuluneeksi 50 vuotta Jim Morrisonin kuolemasta. Jerry Hopkins arvioi kirjassaan uudelleen Jimin elämänkaaren ja merkityksen pop-kulttuurille.
Sean Egan tarkastelee kirjassaan Bondin suosiota, vaiheita ja historiaa monesta näkökulmasta. Kirja valaisee oivasti niin James Bondin kuin Ian Fleminginkin persoonaa.
Ensimmäinen elämäkertateos Melania Trumpista paljastaa, millainen on Yhdysvaltain uusi ensimmäinen nainen ja millaisten elämänvaiheiden läpi hänen tiensä Valkoiseen taloon on kulkenut.