Kirja: Minä, adoptoitu (Reetta Kurjonen)

Kirja on loppuunmyyty.

Minä, adoptoitu Reetta Kurjonen

Paljon esillä ollut aihe kerrotaan nyt omakohtaisena kokemuksena. Minä, adoptoitu on kipeän rehellinen kuvaus elämästä adoptoituna ennakkoluuloisessa Suomessa. Kirjan teemoja ovat mm. erilaisuus, koulukiusaaminen, omien juurien etsintä, lapsettomuus ja äidiksi kasvaminen. Kirjoittaja käy läpi lapsuuden kokemuksiaan adoptoituna olemisesta, rasistisen maailman kohtaamisesta koulussa ja purkaa vihan tunteitaan biologisia vanhempiaan kohtaan. Kasvu aikuisuuteen, oman lapsettomuuden hyväksyminen, adoptioprosessin aloittaminen ja lopulta kahden lapsen biologiseksi äidiksi tulo haastavat uuden kohtaamiseen.

Kirjan tiedot

Ilmestymisaika: 3/2008
Sivumäärä: n. 140 s.
Kirjastoluokka: 17.3

Muuta: Kansi Marjo Malin

Kirjan laji

Muita elämäntaitokirjoja

Perheen pelisäännötAnnele Saikkala

Perheen perustuslaki syntyy yhteisesti sovituista säännöistä. Kutkuttavan hauska yhdessä kasvamisen opas.

Elämisen vimma ja syvä ilo Pekka Hämäläinen

Pekka Hämäläisen pääteos kertoo, miten voimaannuttava vaikutus on positiivis-realistisella minäkuvalla ja miten tuo voimaantuminen muutetaan teoiksi omassa elämässä.

Kuusikymppisten kirjaHilkka Laukka-Sinisalo

Inspiroiva mietintä- ja pohdintapaketti niille, jotka odottavat eläkkeelle jäämistään ja niille, jotka miettivät kuinka voisivat vielä jatkaa työtään.

Miksi aivot sanovat eiMarkku Lappalainen

Uudenlaisen ajattelun avulla voimme päästä eroon kaavamaisista reagointitavoista. Näkökulman vaihtaminen mahdollistaa huumorin, luovuuden ja positiivisen tavan selvitä ongelmista.

Työpaikan kusipäätRobert I. Sutton

Välttämätön opas jokaiselle, joka on joutunut elämässään tekemisiin epämiellyttävän ja huonosti käyttäytyvän tyypin – sanalla sanoen kusipään – kanssa.