Kirja: Kuin silloin ennen  (Tuula Karjalainen)

Kirja on loppuunmyyty.

Kuin silloin ennen Lasten elämää Rudolf Koivun kuvittamanaTuula Karjalainen

Rudolf Koivu on satukuvittaja vailla vertaa. Hänen kiehtovat kuvansa ovat olleet vahvasti läsnä useiden sukupolvien lapsuudessa. Niiden läpi on katsottu niin aapiskirjojen arkipäivää kuin satujen huikeaa kauneutta ja kauheutta. 
Tähän kirjaan on koottu Suomen lasten tarina kuvien kertomana: lapset leikeissä, koulunpenkillä, kotipiirissä ja sen askareissa. Kirjan avulla voi pohtia, millainen maailma oli isovanhempiemme ja isoisovanhempien ollessa pieniä; mitä syötiin, miten pukeuduttiin, mitä leikittiin, mihin uskottiin ja miten lapsia kasvatettiin.
Tämä koko perheen ja eri sukupolvien yhdessä luettavaksi tarkoitettu kirja on kuin ankkuri sukupolvien välillä. Kirjan sukupuuhun voi tallentaa tietoja alkaen esivanhemmista tähän päivään. Lapsen on hauska tietää oma paikkansa sukupolvien ketjussa ja ymmärtää mistä nykyisyys on syntynyt.
Kirjaan liittyy laaja Postimuseon näyttely eri puolilla Suomea.

Kirjan tiedot

Ilmestymisaika: 10/2011
Sivumäärä: n. 72 s.
Kirjastoluokka: L85

Muuta: Kansi Leena Kilpi

Kirjan laji

Muita lastenkirjoja

Ylläripylläri! Satu Varjonen & Mari Luoma

Noitatyttö Telman uudet kommellukset

Onni-poika tykkää pelataSanna Pelliccioni

Sanna Pelliccionin valloittavan Onni-poika-sarjan kymmenennessä osassa tartutaan lähes kaikkien perheiden puheenaiheeseen: tietokonepelin huumaan.

HirmunsilmäElina Rouhiainen

Nelimaan neuvokkaat lapset ryhtyvät selvittämään Hirmunsilmän arvoitusta. Mikä on tuo mahtava kone, ja mihin se on kadonnut?

Some soikoon!Satu Varjonen & Mari Luoma

Noitatemppuja sosiaalisessa mediassa

Onni-pojan mahtava matkaSanna Pelliccioni

Värikäs ja iloinen matkakirja taaperoille.