Kirja on loppuunmyyty.
Rudolf Koivu on satukuvittaja vailla vertaa. Hänen kiehtovat kuvansa ovat olleet vahvasti läsnä useiden sukupolvien lapsuudessa. Niiden läpi on katsottu niin aapiskirjojen arkipäivää kuin satujen huikeaa kauneutta ja kauheutta.
Tähän kirjaan on koottu Suomen lasten tarina kuvien kertomana: lapset leikeissä, koulunpenkillä, kotipiirissä ja sen askareissa. Kirjan avulla voi pohtia, millainen maailma oli isovanhempiemme ja isoisovanhempien ollessa pieniä; mitä syötiin, miten pukeuduttiin, mitä leikittiin, mihin uskottiin ja miten lapsia kasvatettiin.
Tämä koko perheen ja eri sukupolvien yhdessä luettavaksi tarkoitettu kirja on kuin ankkuri sukupolvien välillä. Kirjan sukupuuhun voi tallentaa tietoja alkaen esivanhemmista tähän päivään. Lapsen on hauska tietää oma paikkansa sukupolvien ketjussa ja ymmärtää mistä nykyisyys on syntynyt.
Kirjaan liittyy laaja Postimuseon näyttely eri puolilla Suomea.
Ilmestymisaika: | 10/2011 |
Sivumäärä: | n. 72 s. |
Kirjastoluokka: | L85 |
Muuta: Kansi Leena Kilpi
Värikäs ja hyväntuulinen kirja tuleville isosiskoille ja isoveljille.
Lystikäs kertomus Jänön mielikuvituksellisesta matkasta unten maille.
Alli ottaa innokkaasti osaa kaikenlaisiin arjen askareisiin, ja pieniä kommelluksiahan siitä seuraa. Tässä kirjassa Alli rakentaa – omalla tavallaan.
Nelimaan tarinat – uuden lasten fantasiakirjasarjan jännittävä aloitus
Onni-sarjan ihastuttava jatko-osa