Pekka Hämäläinen tarttuu kirjassaan aiheeseen, jonka tärkeyden jokainen voi todeta omaa elämäänsä pohtimalla. Minkälainen on isäsuhteeni? Miten se on minuun vaikuttanut? Haluanko siirtää samaa perintöä eteenpäin omille lapsilleni?
Isä-suhde on todella ainutlaatuinen, koko elämän mittainen ihmissuhde, joka vaikuttaa vielä senkin jälkeen, kun isää ei enää ole. Jokainen meistä kantaa tätä perintöä itsessään – niin hyvässä kuin pahassa.
Läsnäoleva, rakastava ja kannustava isä antaa hyvät eväät kasvaa itseensä ja elämään luottavaksi, tasapainoiseksi aikuiseksi. Väkivaltainen, luoksepääsemätön, tunnevammainen tai psyykkisesti sairas isä jättää väistämättä pysyvät jäljet lastensa tunne-elämään. Avioero tai isän puuttuminen lapsen elämästä kokonaan ovat nekin vaikeita asioita, joita moni kantaa sisällään vielä aikuisenakin. Miten pahan ketju katkaistaan, ettei raskas perintö siirry sukupolvesta toiseen?
Kirja kertoo, miten vaikean isäsuhteen aiheuttamista vaurioista voi selvitä ja myös sen, miten tulla hyväksi isäksi.
Ilmestymisaika: | 10/2010 |
Sivumäärä: | n. 220 s |
Sidosasu: | nidottu |
Kirjastoluokka: | 17.3 |
ISBN: | 9789523123281 |
Muuta: Kansi Susanna Appel
Kaksi vaikuttajaa, emeritukset piispa ja tähtitieteen professori, ryhtyvät jälleen kirjeenvaihtoon. Kirjassa on kysymys maailmankatsomukseltaan erilaisten ihmisten rajojen ylittämisen vaikeudesta ja samalla sen välttämättömyydestä maailman tulevaisuuden vuoksi.
Elina Reenkola kartoittaa kirjassaan asiantuntevasti häpeän eri ulottuvuuksia, syitä ja ilmenemismuotoja sekä kertoo, miten edetä itsensä hyväksymisen tiellä.
Uudenlaisen ajattelun avulla voimme päästä eroon kaavamaisista reagointitavoista. Näkökulman vaihtaminen mahdollistaa huumorin, luovuuden ja positiivisen tavan selvitä ongelmista.
Miten eheytyä lapsuuden traumasta? Uhrien kertomuksia ja asiantuntijoiden neuvoja seksuaalista hyväksikäyttöä kokeneille.
Odotettua jatkoa Ruediger Schachen maailmanmenestysteokselle Sydänmagneetti.