Kohtalokas kierros aloittaa Norwichiin sijoittuvan dekkarisarjan, jossa rikosylikomisario Kett selvittää rikoksia yrittäen samalla selvitä perhettään kohdanneesta tragediasta.
Rikosylikomisario Robert Kettin eteen on osunut vain yksi tapaus, jota hän ei ole pystynyt selvittämään. Hänen oman vaimonsa katoaminen.
Murtunut Kett jättää työnsä Suur-Lontoon poliisissa ja muuttaa kolmen pienen tyttärensä kanssa Norwichiin toivoen voivansa eheyttää elämänsä ja rikkoutuneen perheensä.
Toivottu rauha rikkoutuu kuitenkin nopeasti. Kaksi nuorta lehdenjakajatyttöä on kadonnut ja jäljet viittaavat sarjakidnappaajaan.
Vastentahtoinen Kett vedetään mukaan rikostutkintaan, josta tulee yksi hänen uransa synkimmistä. Se saattaa paljastaa myös totuuden siitä, mitä hänen vaimolleen on tapahtunut.
”Kettin kaltaista dekkarihahmoa ei ole ennen tullut vastaan. Kuin Jack Reacherin ja John Rebusin yhdistelmä, ja aivan unohtumaton. Jännittävin tänä vuonna lukemani dekkaridebyytti!” – Thrilling Fiction
Ilmestymisaika: | 10/2022, viikolla 43 |
Sivumäärä: | 304 s. |
Koko: | 151 x 225 mm |
Sidosasu: | Sidottu, suojapaperi |
Kirjastoluokka: | 84.2 |
Kovakantisen ISBN: | 9789523755567 |
Sähkökirjan ISBN (epub): | 9789523755574 |
Äänikirjan ISBN: | 9789523755581 |
Muuta: Suomennos Sirpa Saari, Kansi Taittopalvelu Yliveto Oy
Meg Magellan kutsutaan valamieheksi oikeudenkäyntiin, jossa tuomiolla on häikäilemätön huumeparoni. Pari päivää ennen oikeudenkäyntiä Meg saa puhelun.Uhkaava ääni kertoo, että mikäli Meg haluaa vielä nähdä tyttärensä elossa, hänen on varmistettava, että oikeudenkäynnin päättyessä valamiehistön päätöksessä lukee oikea sana: Syytön.
Huikea vakoilutrilleri Varustamo- ja Murha Sandhamissa -sarjojen käsikirjoittajalta. Agneta Broman on juuri hyvästellyt kylässä olleet lapsenlapset, kun lankapuhelin soi. Kuulokkeesta kuuluu vain yksi sana: Geiger. Tätä soittoa Agneta on pelännyt vuosikymmeniä. Hän tietää, mitä se merkitsee......
Tulevaisuuteen sijoittuva scifi-dekkari maailmasta, jossa kukaan ei pääse piiloon.
Kuka raiskaa ja murhaa brightonilaisia naisia? Miksi hän vie näiltä kengät? Ja kuka on hänen seuraava uhrinsa? Sarjan kuudes osa.
Trilleri vie H. C. Andersenin mukana 1830-luvun Kööpenhaminan synkälle puolelle.