Kattava tekniikka- ja mallikirja sukkien neulontaan. Pelkästään kantapäiden tekoon esitellään kuusi eri tekniikkaa. Kantapään lisäksi erilaiset kärkikavennukset ovat saaneet oman esittelynsä. Teos sopii sekä aloitteleville neulojille että kokeneemmillekin puikkovirtuooseille, sillä se sisältää sekä villasukan perusohjeet että haastavampia malleja.
Neulomisen tueksi kirjassa on myös taulukot, joista voi tarkistaa eri työvaiheiden silmukka- ja kerrosmäärät erikokoisissa ja eripaksuisilla langoilla neulottavissa sukissa. Kirjan ohjeilla syntyvät hyvin istuvat sukat niin naisille, miehille kuin lapsillekin.
Ilmestymisaika: | 9/2016 |
Sivumäärä: | n. 180 s. |
Kirjastoluokka: | 65 |
ISBN: | 9789523759343 |
Sähkökirjan ISBN (epub): | 9789523750418 |
Muuta: Kansi Taittopalvelu Yliveto Oy
Verraton opas helppoihin nahkatöihin sisältää 50 ajatonta ja käytännöllistä ohjetta, joissa on yksityiskohtaiset selostukset runsaine vaihekuvineen.
Helposti omaksuttavat ohjeet 18 erilaisen korimallin punontaan.
Suositut norjalaiset villapaidat uusin kuvioin
Kokoelma upeita neulepeittoja moneen käyttöön. Tässä kirjassa on ohjeet useille taitotasoille sopivista erikokoisista peitoista.
Jatkoa suositulle Vilukissan villasukat -kirjalle. Uuden kirjan neulekuviot ja värit vastaavat edellisen kirjan neulemalleja, joten pipot, huivit, lapaset ja myös sukat sopivat kaikki yhteen.