Kirja on loppuunmyyty.
Jutta Zilliacus joutui politiikkaan lähes sattumalta. Hän avioitui suomenruotsalaisen Benedict Zilliacuksen kanssa ja toimi jo varhain monissa näkyvissä tehtävissä. Zilliacus osallistui Marimekon perustamiseen, esiintyi Lilla Teaternissa, toimi mannekiinina ja toimittajana. Vähitellen hän kiinnostui yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta ja teki pitkän poliittisen uran Ruotsalaisen kansanpuolueen kansanedustajana.
Nainen ja poliitikko -kirjassaan Jutta Zilliacus tarkastelee terävästi Suomen poliittista elämää ja maailmanpolitiikkaa sekä naisen asemaa noilla kentillä. Kirja on inspiroivaa luettavaa kaikille yhteiskunnallisista asioista kiinnostuneille.
LOPPUUNMYYTY
Ilmestymisaika: | 3/2006 |
Sivumäärä: | 160 s. |
Kirjastoluokka: | 32 |
Muuta: Suomentanut Veijo Kiuru
Jussi Niinistö on kirjoittanut ansiokkaan elämäkerran aatteen miehestä, joka asetti isänmaan edun kaikkien sääntöjen yläpuolelle.
Pakomatka pohjoiseen
1900-luvun valovoimaisimpiin suomalaisiin elokuvatähtiin kuuluvan näyttelijän kiehtova elämäkerta
Juutalaistytön koskettava päiväkirja Hitlerin ajan Puolasta.
Yllättävä ja hurja kuvaus Suomen politiikan ytimestä 2010-luvulla. Lukija saa elää mukana perussuomalaisten hajaannuksen todelliset syyt, kansanedustajien toilailut ja Eduskuntatalon salat.