Long drinkit ovat suomalaisen alkoholikulttuurin erikoisuus, täysin suomalainen keksintö.
Vuonna 1952 Helsingin olympialaisissa esiteltyjen, täysin uudenlaisten juomien, Brandy- ja Gin -long drinkkien, piti palvella ainoastaan kisojen ajan. Juoma kehitettiin, jotta ravintolassa lukuisten kisavieraiden palvelu kävisi nopeammin. Lonkerosta tuli kuitenkin pysyvästi yksi suomalaisten lempijuomista.
Kirja kertoo tämän kansainvälisestikin uniikin juoman tarinan luoden samalla katsauksen maan panimoteollisuuteen.
Ilmestymisaika: | 5/2016, viikolla 18 |
Sivumäärä: | 197 s. |
Kirjastoluokka: | 68.27 |
Sähkökirjan ISBN (epub): | 9789523123090 |
Muuta: kansi Taittopalvelu Yliveto oy
Jallu on osa maamme kulttuurihistoriaa, romanttisten reissumiesten ja rajujen rokkareiden juoma, jota nautitaan hyvässä seurassa, pilke silmäkulmassa. Mutta kuinka siitä tuli sellainen?
Koskenkorvalla on vahva imago ja siihen liittyy paljon tapoja ja perinteitä. Kossu – Koskenkorvan ja suomalaisen vodkan historia on perinpohjainen kirja kirkkaan alkoholin valmistuksesta maassamme.
Kirja esittelee Suomessa olleita erilaisia alkoholirajoituksia kautta maan historian, keskittyen kuitenkin vuosien 1919–1932 kieltolakiin ja sen seurauksiin.